7 stref twardości w materacach

Spis treści wpisu:

7 stref twardości w materacach

Dostępne w naszej ofercie materace posiadające 7 stref twardości:  SalonSnu.pl/materace-7-stref-twardości

Czym są strefy twardości w materacu?

Strefy twardości to tzw. podział na fragmenty na całej szerokości materaca, które mogą być o zróżnicowanych twardościach w zależności od tego jaka część naszego ciała ma być podparta. Leżąc na materacu nasze ciało wywołuje pewien nacisk, jest oraz inny dla każdej części naszej sylwetki. Inaczej będzie podparta nasza głowa, plecy czy biodra, dlatego że każda z tych części generuje inną siłę nacisku- materac inaczej zapada się. Zadaniem materaca jest jak najlepsze dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała, aby stanowić odpowiednie podparcie na całej długości naszej sylwetki. Aby materac mógł  precyzyjnie spełnić swoje zadanie, sprostać niejednakowym punktom ciężkości – stosuje się strefy twardości, zazwyczaj jest ich 7.

Zarówno materace z pianki termoelastycznej jak i sprężynowe posiadają strefy twardości. Jednak różnią się sposobem powstawania. W materacach sprężynowych strefy uzyskuje się poprzez zastosowanie sprężyn o różnej grubości, co przekłada się na większa elastyczność oraz większą lub mniejszą twardość.

Inaczej odbywa się tworzenie stref twardości w materacach piankowych i wysokoelastycznych. Najczęściej poprzez konturowanie czyli wzdłużne oraz poprzeczne nacięcia piany, które dodatkowo usprawniają przepływ powietrza. W tych materacach najczęściej możemy spotkać największą ilość, czyli 7 stref komfortu.

Materace lateksowe – strefy powstają poprzez tworzenie otworów o różnej ilości i wielkości.

Dlaczego 7 stref?

Najczęściej możemy spotkać się z 7 strefami w materacu. Ale okazuje się że może być ich mniej np. tylko 5. Wychodzimy z założenia w tym przypadku, iż więcej znaczy lepiej, gdyż materace z 7 strefami odpowiadają podziało na 7 odcinków naszego ciała, a mianowicie możemy wyróżnić następujące strefy:

Strefa głowy- jest strefą średnio-twardą, znajduje się po dwóch stronach w materacu, odpowiada za lepsze krążenie krwi. jakie ma zastosowanie ta strefa biorąc pod uwagę różnice wzrostu? Strefa głowy jest optymalnie dostosowana dla ludzi powyżej 160cm. Bardzo cenna uwagą przy wyborze materaca strefowego jest fakt iż nie jest zalecany dla osób młodych, które nie posiadają w pełni ukształtowanego układu kostnego.

Stefa barków- pozwala na swobodne dopasowanie się oraz podparcie dla barków i ramion tak aby kręgosłupa zachował naturalne ukształtowanie, nie wywołując nacisku. Strefa ta rozluźnia oraz odciąża mięśnie.

Strefa lędźwiowa- jest to odcinek o średniej twardości, bardziej elastyczny, stanowiący stabilne podparcie w okolicy talii, ma za zadanie rozluźnić mięśnie wokół kręgosłupa, wspomaga lepsze krążenie krwi.

Strefa miednicy-  jedna z najważniejszych i największych stref, stanowi środek materaca. Ta strefa ma za zadanie podtrzymanie najcięższego odcinka naszego ciała, stanowiąc odpowiednie podparcie zbliżone do anatomicznej budowy ciała. Strefa o średniej twardości.

Strefa ud- strefa twardsza, stanowi odpowiednio silne podparcie

Strefa łydek- strefa o większej elastyczności, usprawnia swobodny przepływ krwi

Strefa stóp- strefa o średniej twardości, stanowi odpowiedni komfort dla pięt i relaks dla stóp

Materace które posiadają największa ilość stref twardości przekładają się na lepszy komfort, wygodę i odpowiednie dopasowanie. Warto pamiętać jednak, że nie są każdemu dedykowane. Jak już wcześniej wspominaliśmy nie nadają się dla dzieci oraz młodzieży. Jeśli jesteśmy niskiego wzrostu również będzie nam ciężko odpowiednio „wpasować się” w strefy materaca.

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.

Materace hybrydowe 160×200

Materace hybrydowe to innowacyjna technologia łącząca cechy najlepszego materaca piankowego i sprężynowego w jednym. Mówimy o nich w połowie piankowe a w połowie sprężynowe – teraz już nie musisz wybi...