Co to jest narkolepsja?

Co to jest narkolepsja?

Narkolepsja- to choroba o podłożu neurologicznym, która charakteryzuje się nadmierną sennością i napadami snu w ciągu dnia. Po raz pierwszy została zdiagnozowana ponad 100 lat temu w roku 1870. Napady snu mogą zdarzać się do kilku razy dziennie, zdarza się również, że dochodzi do niekontrolowanych zaśnięć. Objawy tej choroby mogą pojawić się w każdym wieku utrudniając normalne funkcjonowanie w życiu, pracy czy w szkole. Przyczyną powstania tej choroby jest niedobór hipokretyny- jest to rodzaj przekaźnika, produkowanego w mniejszych ilościach niż u ludzi zdrowych, odpowiedzialnego za regulację procesu snu. Osoby cierpiące na narkolepsję nie są w stanie zachować rytmu dobowego i w ciągu dnia mogą doświadczać wielu nagłych napadów snu, które są poza kontrolą.

Przebieg oraz objawy narkolepsji.

Katapleksja- to jeden z głównych objawów narkolepsji, powoduje nagłe rozluźnienie mięśni, spowodowane różnymi emocjami ( śmiech, strach, gniew), osoba chora nie jest w stanie ustać na nogach- co może być mylące z omdleniami. Napady mogą trwać bardzo krótko od kilku sekund do nawet 30min- czas, w którym chory odzyskuje sprawność mięśniową.

Paraliż senny- utrata kontroli nad mięśniami przy pełnej świadomości może potrwać od kilku do kilkunastu sekund, pojawia się przy zasypianiu lub zaraz po obudzeniu. Chory nie jest w stanie się poruszać ani mówić powiedzieć podczas trwania ataku.

Halucynacje- omamy, przypominają sen na jawie, epizody snu trwają krótko, a chory może ich nie pamiętać

Senność- pojawiająca się po ataku

Przyczyny powstania narkolepsji.

– jest uznana za chorobę dziedziczną – spowodowaną mutacją genetyczną lub nieprawidłową reakcją organizmu na wirus

-niski poziom hipokretyny- jest to rodzaj przekaźnika, produkowanego w mniejszych ilościach niż u ludzi zdrowych, odpowiada za proces snu i czuwania.

-histamina- jej brak, może również prowadzić do powstania narkolepsji

Leczenie.

Leczenie narkolepsji jest trudne, jak dotąd nie udało się zdiagnozować przyczyny, pozostaje na etapie objawowym. Osoba chora leczona jest farmakologicznie lekami pobudzającymi lub antydepresyjnymi, które stymulują układ nerwowy, zapobiegając napadom drzemki w ciągu dnia. Zaleceniem jest prowadzenie unormowanego rytmu snu, stale pory zasypiania i budzenia się, odpowiednia ilość przesypianych godzin. Z pewnością warto byłoby zrezygnować z używek oraz wprowadzić aktywny tryb życia.

Narkolepsja może wydawać się chorobą nie rozumianą, często źle obieraną przez otoczenie, osoby chore mogą być postrzegane jako osoby prowadzące niezbyt unormowany tryb życia, przemęczenie, choroby powiązane z bezsennością. Osoby chorujące na narkolepsję borykają się z trudnościami funkcjonowania w dniu codziennym. nie powinny prowadzić pojazdów czy też obsługiwać maszyn w ruchu  gdyż są zagrożeniem same dla siebie jaki i dla otoczenia. Narkolepsja jest nieuleczalną chorobą jednak można z nią żyć- warto jest dbać o swój organizm, zgłębiać wiedzę na temat tej choroby oraz wprowadzić ustabilizowany tryb życia oraz snu. układ nerwowy, które zapobiegają napadom drzemki w ciągu dnia, pozwalając na normalne funkcjonowanie.

http://bonavita.pl/narkolepsja-objawy-przyczyny-i-leczenie-nadmiernej-sennosci układ nerwowy, które zapobiegają napadom drzemki w ciągu dnia, pozwalając na normalne funkcjonowanie.

http://bonavita.pl/narkolepsja-objawy-przyczyny-i-leczenie-nadmiernej-sennosci układ nerwowy, które zapobiegają napadom drzemki w ciągu dnia, pozwalając na normalne funkcjonowanie.

http://bonavita.pl/narkolepsja-objawy-przyczyny-i-leczenie-nadmiernej-sennosci

Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły:

Materace Sealy – opinie

Amerykańskie materace Sealy to nowoczesne, luksusowe materace hybrydowe. Połączenie tytanowych sprężyn z innowacyjnymi piankami daje trwałość, komfort jak nigdy dotąd.