Jak stres wpływa na nasz sen?

Jak stres wpływa na nasz sen?


Żyjemy w ciągłym zabieganiu… W naszym życiu zamiast ubywać czynników wywołujących stres, dochodzi ich coraz więcej i więcej. Stres stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Wywołują go bardzo różne czynniki takie jak utrata lub zmiana pracy, problemy związane ze zdrowiem oraz obowiązki dnia codziennego. Niestety ciągły stan podwyższonego stresu wpływa negatywnie na nasze życie oraz na jakość naszego snu. Problemy z zasypianiem jak i bezsenność mogą być jego skutkami.


Jakie skutki niesie za sobą stres?

Przede wszystkim stres obniża zdolność zapadania w głęboka fazę snu, w trakcie tej fazy nasz organizm ma największe szanse na wypoczynek. Głęboka faza snu sprawia, że nasze ciało oraz mózg stabilizuje swoje parametry, mięśnie rozluźniają się, organizm wycisza się, oddech staje się regularny, obniża się ciśnienie krwi, jednym słowem odpoczywamy, regenerując cały organizm. Dobry i głęboki sen przekłada się na nasze zdrowie, opóźnia efekty starzenia, podczas snu następuje naprawa wszystkich organów.
Jednak gdy mamy do czynienia z długotrwałym stresem na co dzień oraz kładziemy się spać zdenerwowani nasze ciało nie ma szansy odpocząć. Budzimy się następnego dnia niewyspani i zmęczeni, dodatkowo pojawia się zdenerwowanie z powodu nieprzespanej nocy. Napędza się spirala stresu, która powoduje, że nie jesteśmy gotowi do działania w ciągu dnia, a nocą mamy powtórne problemy z zaśnięciem.

 Bezsenność- stres wpływa na naszą bezsenność. W trakcie problemów z zasypianiem dochodzi do zwiększonego wydzielania adrenaliny, jest to tzw hormon stresu. Adrenalina znacząco wpływa na zwiększoną akcję serca, ciśnienie krwi oraz rozszerzenie źrenic. Powoduje również zwiększone stężenie glukozy, wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na nasz organizm, który pod ich wpływem przygotowuje się do walki. Długotrwały stres, adrenalina w trakcie próby wypoczynku powodują, iż spada odporność organizmu i zwiększa się nasze wyczerpanie.



Jak obniżyć poziom stresu przed snem?

Kluczowym elementem obniżania poziomu stresu jest fakt, iż musimy starać się go ograniczać już w ciągu dnia. Bardzo często przenosimy stres związany z praca oraz problemami dnia codziennego do naszej sypialni, co nie ułatwia nam zasypiania a tym samym pozbycia się stresu.
W trakcie przygotowywania się do snu, zdecydowanie powinniśmy ograniczyć ilość bodźców nas otaczających. Zrezygnować z telewizji, komputera czy komórki. Powinniśmy również zadbać o dogodne warunki naszej sypialni, zrezygnować z mocnego oświetlenia na rzecz małej lampki nocnej, temperatura pomieszczenia- powinna być optymalna. Warto również zadbać o świeże powietrze, często wietrzyć nasze pomieszczenie.


Pomocna może okazać się aromaterapia.

Zastosowanie aromaterapii może mieć znaczący wpływ na naszą jakość snu jak i odpowiedni relaks przed zaśnięciem. Dobroczynne właściwości znane nie od dziś posiada lawenda. Działa uspokajająco, odprężająco, łagodzi stres. Właściwości uspokajające posiada również melisa, bergamotka, świerk oraz drzewo różane. Zastosowanie aromaterapii może być różne, dodając ulubione olejki zapachowe do kąpieli, wkładając saszetkę z ziołami pod poduszkę lub stosowanie aromaterapii w kominkach zapachowych. Taką relaksującą aromaterapię możemy włączyć do swojego nocnego rytuału aby odprężyć ciało i uspokoić umysł przed zaśnięciem.

Zbawienne właściwości zastosowania olejku lawendowego zostały również zastosowane w materacach:

materac Poznań Pro
materac Bydgoszcz Therapy
materac Lavender Therapy
materac Lawender Duo
materac Warszawa Lux 


Zobacz tematy:
Zobacz inne artykuły: